#Zaufanie w organizacji
- Daniel Biegaj
- 9 gru 2024
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 gru 2024
Często rozmawiam z liderami o tym, jak zaufanie 🤝 wpływa na zespoły i organizacje. Przykład, który szczególnie do mnie przemawia, mówi, że 💡 więcej zaufania oznacza szybsze działania organizacji/zespołu 💡 , a mniej zaufania oznacza wolniejsze decyzje i większe obciążenie dla menedżerów oraz zespołów.
#Organizacja bez zaufania
👉 Przerzucanie odpowiedzialności: Zamiast działać, ludzie zrzucają zadania na innych, aby uniknąć ryzyka popełnienia błędu.
👉 Nadmierna formalizacja: Zamiast szukać rozwiązań, poświęca się więcej czasu na formalności. Każdy drobny krok musi być zatwierdzony przez przełożonego.
👉 Biurokratyczna komunikacja: Komunikacja staje się sztywna i biurokratyczna, np. dodawanie kierowników do CC w mailach, gromadzenie dowodów na wszystko, aby się "zabezpieczyć". Każda decyzja musi być udokumentowana w formie e-maila z dodatkowymi osobami na liście.
👉 Unikanie podejmowania decyzji: Pracownicy boją się krytyki i konsekwencji, dlatego unikają podejmowania decyzji. Wolą przekazać odpowiedzialność komuś innemu, zamiast podjąć ją samodzielnie.
Takie środowisko prowadzi do frustracji, stresu i utraty motywacji. Łatwo wtedy zrozumieć, dlaczego brak zaufania 🚫 nie tylko blokuje efektywność, ale też generuje wysokie koszty operacyjne.
Organizacja oparta na zaufaniu
Z kolei organizacja oparta na zaufaniu 🤝 działa szybciej i bardziej dynamicznie. Taka firma nie tylko sprawniej reaguje na zmiany, ale też angażuje pracowników w proces tworzenia wartości. Pracownicy czują, że mogą podejmować inicjatywy, co wpływa pozytywnie na ich motywację i efektywność całego zespołu.
Jakie macie doświadczenia z budowaniem (lub odbudowywaniem) zaufania 🤝 w swoich zespołach? A czym dla Was jest zaangażowanie w organizacji? Czy zaufanie w organizacji jest kluczowe, aby zespół był zgrany?

PS> te same wnioski można zaobserwować w relacjach z przyjaciółmi czy w rodzinie :)
Comments